Razem możemy więcej

   

  W dniu 20 listopada br. w siedzibie Delegatury Regionalnej Związku Lustracyjnego  Spółdzielni Pracy w Kielcach odbyło się spotkanie  Klubu Prezesa i Głównego Księgowego. Gospodarz spotkania dyrektor Delegatury Jadwiga Kotkowska serdecznie powitała obecnych a Januszowi Paszkowskiemu Prezesowi Zarządu ZLSP z okazji wyboru na wiceprezydenta Europejskiej Konfederacji Spółdzielni Pracy przekazała gratulacje. Spółdzielcy do gratulacji i życzeń dołączyli kwiaty i pięknie wydany album „Kielce”. Spotkanie zdominowała tematyka związana z przygotowaniami do V Kongresu Spółdzielczości.

 - Obradujący w dniu 13 lipca br. Zjazd Regionalny ZLSP w Kielcach przyjął tezy programowe oraz wybrał delegata  na V Kongres.  Spółdzielczość pracy regionu świętokrzyskiego reprezentować będzie Jerzy  Czapla, prezes Spółdzielni Pracy Huty Szkła „Sława”- poinformowała dyrektor Jadwiga Kotkowska.  Następnie omówiła tezy na  Kongres.- Nawiązujemy w nich do „Deklaracji Spółdzielczej Tożsamości” przyjętej przez światową spółdzielczość w 1995  w Manchesterze, zawierającą definicję spółdzielni oraz podkreślającą  wartości i zasady spółdzielcze. Te zasady i wartości mogą być źródłem inspiracji w dyskusji nad przyszłością polskiej  spółdzielczości, która od początku przemian w naszym kraju przechodzi trudną, bardzo bolesną drogę transformacji. Prezentowane tezy pozwolą jeszcze raz spojrzeć na Międzynarodowe Zasady Spółdzielcze i odpowiedzieć  sobie na pytanie jaka jest dziś zgodność z nimi obowiązujących w Polsce norm prawnych  i jak my spółdzielcy kierujemy się tymi zasadami w naszym codziennym działaniu- podkreśliła dyrektor Kotkowska.

W swoim wystąpieniu prezes Janusz Paszkowski przypomniał, że rok 2012  został proklamowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości. To w zdecydowany sposób zwróciło uwagę na spółdzielczość i jej znaczenie w rozwoju ekonomicznym i społecznym świata, w eliminowaniu ubóstwa, tworzeniu miejsc pracy. W Polsce udało nam się wypromować zagadnienia spółdzielczości poprzez transmisję  kilkudziesięciu programów telewizyjnych i radiowych oraz publikację informacji w prasie. Cieszy fakt, że dynamicznie rozwija się spółdzielczość uczniowska. W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych działa ich około 6 tysięcy, przybliżają idee spółdzielczości, uczą samorządności. Niepokoi natomiast fakt obowiązujących niekorzystnych przepisów. O tym będziemy mówić na Kongresie. Jest sporo spraw ważnych, wymagających  omówienia podczas spotkania na najważniejszym spółdzielczym forum. Istotne jest  abyśmy mówili jednym  głosem. Mamy 15 sektorów spółdzielczości i musimy się skonsolidować. Razem możemy zrobić dużo więcej. Chciałbym, aby to było ważnym przesłaniem kongresowym- podkreślił prezes Paszkowski.

   W dalszej części spotkania zaprezentowano film dokumentalny „Razem”. W interesującym obrazie przekazano działalność czterech spółdzielni pracy z różnych krajów europejskich takich jak Hiszpania, Francja, Włochy i Polska, którym udaje się dobrze prosperować w warunkach pogłębiającego się kryzysu. Wśród najlepszych spółdzielni europejskich znalazła się Spółdzielnia Pracy „Muszynianka” – wytwórnia wód mineralnych.

Podczas dyskusji spółdzielcy podzielili się swoimi doświadczeniami i bieżącymi problemami, z którymi borykają się na co dzień. Pani prezes Małgorzata Stępień kierująca Spółdzielnią Socjalną „Smakosz” wskazała na trudności z jakimi spotykają się spółdzielnie socjalne. Podkreśliła, że istniejące przepisy nie sprzyjają rozwojowi tej formy spółdzielczości.

O sytuacji spółdzielczości regionu świętokrzyskiego mówił Krzysztof Dulnik – wieloletni działacz spółdzielczy, były dyrektor Delegatury Regionalnej ZLSP w Kielcach oraz były członek Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej. – Podkreślił, że poszczególne piony działają samodzielnie, nie współpracują ze sobą. Pamiętajmy, że w dalszym ciągu stanowimy znaczny potencjał w naszym województwie. Z korzyścią dla wszystkich byłaby wzajemna współpraca.

 Danuta Parol

Liderzy Spółdzielczości Świętokrzyskiej

SM Słoneczne Wzgórze

SM Słoneczne Wzgórze

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Słoneczne Wzgórze” w Kielcach została zarejestrowana 21 lutego 1996 roku. Powstała w wyniku podziału Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W zasobach Spółdzielni zamieszkuje prawie 5 tys. osób, a powierzchnia użytkowa...

więcej»
SM Armatury

SM Armatury

Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Armatury” jest drugą Spółdzielnią jaka pojawiła się w Kielcach w końcu lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Inicjatorami utworzenia Spółdzielni byli pracownicy Zakładu Budowy Przewodów i Armatury (dzisiejszego...

więcej»
Inwestprojekt Świętokrzyski

Inwestprojekt Świętokrzyski

Spółdzielnia Pracy ”Inwestprojekt Świętokrzyski” w Kielcach powstała w 1990 roku na bazie Zakładu Projektowania i Usług Inwestycyjnych „Inwestprojekt” działającego od 1958 roku. Dysponujemy stałą kadrą inżynieryjno-techniczną w każdej branży procesu...

więcej»
Społem Kielce

Społem Kielce

Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Kielcach istnieje na rynku kieleckim od 1919 roku. Dziesiątki lat tradycji oparte są w spółdzielni na handlu, gastronomi oraz produkcji piekarsko-ciastkarskiej. „Społem” PSS jest największą polską firmą...

więcej»
pokaż wszystkie»